چرا عینک باعث سردرد می شود

چرا عینک باعث سردرد می شود؟

برای آن دسته از افرادی که طبق تشخیص چشم پزشک‌شان باید از عینک طبی استفاده کنند، اینکه چرا عینک باعث سردرد می‌شود، سوالی آشنا است. زیرا این احتمال وجود دارد که با هر بار تعویض عدسی عینک طبی یا تغییر شماره آن، با مشکلاتی از این قبیل مواجه شوند. اما این مسئله برای کسانی که باید از این به بعد دنیا را با عینک طبی ببینند، اهمیت بیشتری خواهدداشت. به همین دلیل برای برطرف کردن نگرانی این افراد و همینطور سوال بی‌جوابی که افراد عینکی با آن رو به رو هستند، قصد داریم در ادامه به این سوال پاسخ بدهیم.

شایع ترین دلایل سردرد با عینک!
شایعترین دلیل سردرد با عینک

زمانی که دید تاری دارید و درد را در ناحیه شقیقه‌ها احساس می‌کنید، مجاب خواهیدشد به چشم پزشکی مراجعه کنید. زیرا از اصلی‌ترین دلایل این احساسات ناخوشایند، می‌تواند ضعیف شدن چشم باشد. اما گاهی استفاده از عینک هم سردرد شما را برطرف نمی‌کند و همچنان ادامه‌دار خواهدبود. در حقیقت انتظار دارید بعد از قرار دادن عینک روی چشم‌های‌تان علاوه بر دیدی واضح، فشاری روی چشم حس نکنید، اما ممکن است سرگیجه و حالت تهوع هم به سردرد اضافه شود. گرچه این موارد در افراد مختلف متفاوت است، اما نباید منجر به آن شود که به علت سر درد با عینک، از استفاده آن صرف نظرکنید.

کشیدگی عضلات چشم؛ دلیل سردردشدن هنگام استفاده از عینک

کشیدگی عضلات چشم و سردرد

طبق گفته متخصصان چشم پزشکی، هر کدام از چشم‌ها دارای 6 ماهیچه است. این ماهیچه‌ها متناسب با دوری و نزدیکی، میزان توجه، روشنایی محیط و… تنگ یا گشاد می‌شوند. با این حال برای اینکه متوجه ارتباط بین عینک و سردرد شوید، این است که ماهیچه چشم تمام تلاش خود را می‌کند تا با شرایط جدید خود را وقف دهد. پس بایستی توان بیشتری را نسبت به قبل از خود نشان دهند. همین تلاش مضاعف عضلات چشم، یکی از چرایی‌های عینک و سردرد است. این اتفاق را بین افرادی که به تازگی باید از عینک استفاده کنند یا نمره چشم‌شان دچار تغییرات بسیاری شده، بیشتر خواهید دید.

عینک هایی با عدسی دو یا چند کانونی؛ دیگر دلیل سردرد شدن به خاطر عینک

عدسی های چند کانونی عینک باعث سردرد می شود

عینک‌های چندکانونی یا همان عینک‌های چند لنزه، عینک‌هایی هستند که دارای چندین لنز مختلف برای تصحیح بینایی هستند. این عینک‌ها معمولاً برای تصحیح مشکلات بینایی مانند کم‌بینی و دوربینی استفاده می‌شوند.اگر شما از عینک‌های چندکانونی استفاده می‌کنید و سردرد شدید، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از دلایل احتمالی این موضوع می‌تواند نامناسب بودن تنظیمات عینک با نیازهای بینایی شما باشد. برای مثال، اگر لنزهای عینک شما نیازهای بینایی شما را به‌طور صحیح تصحیح نکنند، ممکن است باعث ایجاد فشار و تنش بر روی چشمان شما شود که منجر به سردرد شود.همچنین، اگر عینک‌های چندکانونی شما باعث ایجاد تاری دید یا سردرد شود، ممکن است نیاز به تنظیمات دقیق تر و یا تعدیل‌های بیشتر داشته باشید.

فریم عینک باعث سردرد می شود!

فریم عینک باعث سردرد می شود

با خواندن عنوان بالا متوجه خواهیدشدکه چرا بعضی از افراد به دنبال خرید عینک طبی با فریمی سبک هستند. چون در صورتی که وزن فریم عینک و عدسی‌های آن از اندازه استاندارد بیشتر باشد، به پشت گوش‌ها و بینی فرد فشار آورده و همین امر باعث سردرد هنگام عینک زدن خواهدشد. نکته دیگری اینکه برای داشتن دیدی بهتر بایستی عدسی‌ها به درستی مقابل چشم‌ها قرار گرفته و فاصله مناسبی را بین عدسی عینک و مردمک چشم به وجود بیاورند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود که زمان انتخاب عینکی مناسب، درباره فریم و اندازه‌ای متناسب آن صورت، با اپتومتریست خود حتما مشورت کنید.

تشخیص اشتباه نمره چشم در عینک باعث سردرد می شود

تشخیص اشتباه عینک یاعث سردرد خواهدشد

تشخیص اشتباه نمره چشم یا تشخیص نادرست بینایی ممکن است منجر به سردرد شود. اگر عینک‌ها یا لنزهای چشم شما نادرست تنظیم شده باشند یا نیازهای بینایی شما را به‌طور صحیح تصحیح نکنند، ممکن است باعث ایجاد فشار و تنش بر روی چشمان شما شده که منجر به سردرد شود. اشتباهات در تشخیص نمره چشم می‌تواند شامل مواردی همچون خطا در اندازه‌گیری دقیق نیازهای بینایی، تعیین نادرست توانایی بینایی و یا انتخاب نادرست لنزها یا عینک‌ها باشد. این مشکلات می‌توانند منجر به سردرد، خستگی چشم، تاری دید و یا دیگر علائم ناراحتی بینایی شود. پس توصیه می کنیم درصورتی که سردرد ناشی از عینک زدن بیشتر از 2 هفته طول کشید، به اپتومتریست مراجعه کنید.

آیا دامنه دید کم عینک هم باعث سردرد خواهدشد؟

دامنه دید در عینک و سردرد

دامنه دید کم و سردرد ممکن است به عوامل مختلفی مرتبط با چشم و سیستم بینایی وابسته باشد. اگر شما با دامنه دید کم و سردرد مواجه شدید، ممکن است علت آن ارتباطی با اندازه و شکل عینک شما داشته باشد. در حقیقت این مشکل می‌تواند به خاطر نوع عدسی عینک‌تان باشد؛ بعضی از لنزها به شکلی طراحی شده‌اند که محدوده دید کمتری را به چشم می‌دهند. همین مورد سبب خواهدشد تحریک کانونی چشم کاهش پیدا کرده و در یک نقطه ثابت باقی بماند. اینجاست زمان استفاده از عینک دچار سردرد خواهیدشد. برطرف کردن این مشکل هم تنها با مراجعه به اپتومتریست صورت خواهدگرفت.

چکار کنیم عینک باعث سردرد نشود؟

چگونه سردرد با عینک را از بین ببریم

تا به این قسمت از مقاله با ارتباط بین عینک و سردرد شدن افراد آشنا شدید. پس نوبت آن رسیده که بدانید برای پیشگیری از سردرد ناشی از عینک چه باید کرد. بسیاری تحمل سردرد را ندارند؛ به همین خاطر سراغ عینک قبلی خود می‌روند. لازم است بدانید که انجام اینکار فقط به طولانی‌تر شدن سردردتان کمک می‌کند نه به برطرف شدن آن. به جای اینکه عینک قبلی را جایگزین کنید، در طول روز به چشم‌های خود استراحت دهید. برای اینکه فشار چشم‌تان کاهش پیدا کرده و دردتان تسکین یابد، به مدت 15 دقیقه در اتاقی تاریک با چشمانی باز یا بسته بنشینید. می‌توانید از کمپرس خنک هم برای آرامش دادن به چشم‌های‌تان کمک بگیرید.

استفاده از عینک های رنگی و سردردهای میگرنی

دامنه دید در عینک و سردرد

عینک‌های رنگی برای میگرن اغلب شامل لنزهایی هستند که با استفاده از فیلتراسیون نور، می‌توانند تأثیرات مخرب نورهای خاص را کاهش دهند که ممکن است علائم میگرن را تشدید کنند. این نورها می‌توانند شامل نورهای فلورسنت، نورهای مصنوعی، نور خورشید و حتی نورهای موجود در صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر باشند.رنگ‌های مختلف از طیف نور قرمز، آبی، سبز و زرد برای تولید عینک‌های رنگی برای میگرن استفاده می‌شود. هر یک از این رنگ‌ها می‌توانند تأثیرات مختلفی بر روی سیستم بصری داشته باشند و برخی افراد ممکن است به یک رنگ خاص نیاز داشته باشند. برای مثال، برخی از افراد ممکن است از لنزهای زرد یا قرمز برای کاهش دردسرهای میگرن خود استفاده کنند، در حالی که دیگران ممکن است به رنگ‌های آبی یا سبز نیاز داشته باشند. استفاده از عینک‌های رنگی برای میگرن می‌تواند به برخی افراد کمک کند تا علائم میگرن خود را کاهش دهند، اما تأثیرات آن برای همه افراد یکسان نیست. بنابراین، مهم است که قبل از استفاده از این عینک ها، با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را دریافت کنید. همچنین، ممکن است نیاز به تنظیمات مختلف برای هر فرد داشته باشد، بنابراین مشاوره با یک تخصصی در زمینه میگرن نیز می‌تواند مفید باشد.

علت سردرد با عینک آفتابی

افراد بسیاری ادعا می کنند که با زدن عینک آفتابی احساس سردرد و سرگیجه به آن‌ها دست می‌دهد. دلایل علمی محکمی برای دلیل سر درد با عینک آفتابی وجود ندارد. اما انتخاب عینک آفتابی استاندارد با کیفیت بالا به طور قابل توجهی از سردرد ناشی از عینک آفتابی جلوگیری می‌کند. برای انتخاب عینک آفتابی مناسب می‌توان عینک ری‌بن، عینک فندی، عینک ورساچه و … را انتخاب نمود. خرید عینک آفتابی استاندارد تا حد زیادی احساس سرگیجه و سر درد را کاهش می‌دهد. به طور کلی استفاده از عینک آفتابی غیر استاندارد توصیه نمی‌شود چون عدسی‌های نامناسب تاثیر بر اشعه‌های مضر خورشیدی نداشته و در نهایت منجر به مشکلاتی مانند آسیب به چشم، سردرد و گاهی سرگیجه می‌شود.

کلام پایانی

با توجه به اینکه بسیاری از افراد زمانی که برای اولین بار از عینک استفاده می‌کنند یا عدسی عینک‌شان را تغییر می‌دهند، با سوال چرا عینک باعث سردردمان می‌شود مواجه خواهندشد، به نگارش این مقاله پرداختیم. همانطور که در بیشتر پاراگراف‌ها هم به آن اشاره کردیم، انتخاب اپتومتریستی مجرب، از جمله مواردی است که به شما در جلوگیری از این مشکل کمک خواهدکرد. به همین دلیل به شما فروشگاه عینک رای بن را پیشنهاد می‌کنیم تا خیال‌تان بابت خرید عدسی و فریم عینکی مناسب راحت باشد. نکته قابل توجه دیگر این که می‌توانید نسخه چشم پزشکی‌تان را ارسال کرده و عینک خود را درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آدرس فروشگاه

دفتر مرکزی: تهران، خیابان جمهوری، خیابان نوفل لوشاتو (زیر پل حافظ)، کوچه زرتشتیان، پلاک 15، واحد یک
تلفن: 02166732209 – 02166731571

فروشگاه: تهران – شهرری – میدان شهرری – ابتدای خیابان شهید بیات – پلاک 390  (فروشگاه عینک بینایی)
تلفن: 02155974928

اسکرول به بالا