عینک یووی 400 چیست

عینک یو وی ۴۰۰ چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید از خود بپرسید چرا باید عینک آفتابی بزنیم؟ عینک آفتابی اصل همان عینک یووی 400 است؟ ویژگی های عینک یووی 400 اصل چیست؟ چگونه عینک uv400 را تشخیص دهیم و هزاران سوال دیگر. برای پاسخ به این سوالات بهتر است بدانید که نور خورشید از تعدادی اشعه تشکیل شده است که مضرترین آن‌ها اشعه یووی است. اشعه ماوراء بنفش در مقادیر کم برای بدن مفید است چون پوست را تحریک کرده و باعث جذب ویتامین دی می‌شود که ویتامین دی فواید زیادی برای بدن دارد از جمله جلوگیری از پوکی استخوان و اختلالات مغز استخوان. همچنین کمبود ویتامین دی موجب بروز اختلالات و سرطان پوست می‌شود. ولی قرار گرفتن مکرر در مقابل نور خورشید تاثیر منفی بر روی چشم‌ها به خصوص قرنیه خواهد داشت. UV مخفف دو کلمه ultra violet به معنای اشعه ماوراء بنفش است. اشعه یووی از دو بخش تشکیل می‌شود که شامل UVA و UVB است که اگر به صورت مکرر و محافظت نشده در مقابل اشعه یووی بی قرار بگیرید، اثرات مخربی روی قرنیه خواهد داشت. همان طور که برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید از کرم ضد آفتاب و کلاه استفاده می‌کنیم، برای محافظت از چشمانمان هم باید از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنیم.

عینک یووی 400 چیست؟

از کجا بفهمیم عینک uv400 است

ممکن است هنگام بررسی عینک‌های مختلف با عینک uv400 برخورد کرده باشید و این سوال در ذهن شما پیش آمده باشد که عینک یو وی 400 چیست؟ عینک یووی 400 نوعی عینک آفتابی است که از چشم‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش یووی محافظت می‌کند. اشعه‌های یووی به بافت‌های چشم آسیب می‌رسانند و باعث بروز بیماری‌های خطرناکی مانند خشکی چشم، آب مروارید، کاتاراکت و حتی سرطان پلک می‌شوند. دلیل نامگذاری عینک یووی 400 این است که این عینک‌ها، اشعه‌های یووی را که طول موج کمتر از 400 نانومتر دارند را جذب می‌کند. لنزهای عینک یووی 400 معمولا از نوع رنگی یا تیره هستند که تا حد زیادی درخشندگی نور خورشید را کاهش داده و باعث راحتی بینایی و دید در روزهای آفتابی می‌شوند. استفاده از عینک آفتابی مناسب برای حفاظت چشمان اهمیت بسیاری دارد. عینک‌های دودی زیادی در بازار وجود دارند که با وجود این که عینک آفتابی تلقی می‌شوند اما از چشم‌ها در مقابل اشعه یو وی محافظت نمی‌کنند. این جاست که اهمیت استفاده از عینک یو وی ۴۰۰ روشن می‌شود.

محصولات مرتبط: عینک آفتابی کائوچویی

مضرات عینک‌ آفتابی تیره و فاقد محافظ uv400

عینک‌ آفتابی زنانه مارک دار اصل یا عینک آفتابی مردانه مارک دار که رنگ لنز آن‌ها خیلی تیره است باعث گشاد شدن و بازتر شدن قرنیه چشم می‌شوند و به این ترتیب اشعه یو وی بیشتر وارد چشم می‌شود. به همین دلیل عینک‌های آفتابی تیره حتما باید لایه محافظ اشعه یووی را داشته باشند که باید به میزان 100 درصد باشد. بعضی از عینک‌ها آنتی یووی 380 و 390 دارند. اما عدسی‌های عینک آفتابی اگر خیلی تیره هستند حتما باید استاندارد آنتی یووی 400 را داشته باشند تا به میزان 100 درصد اشعه یووی را بازتاب دهند. اشعه ماوراء بنفش که عامل اصلی سرطان پوست است اگر به مدت طولانی به چشم بتابد، مضرات و علائم کوتاه مدتی بر روی چشم‌ها دارد مانند تحریک خفیف چشم، پلک زدن بیش از حد، تورم و مشکل نگاه کردن. در طولان مدت هم باعث آسیب‌های جدی‌تر می‌شود مانند آب مروارید، تیره شدن عدسی، سرطان ملتحمه، سرطان پوست پلک و اطراف چشم. که به دلیل نازک بودن پوست اطراف چشم سرطان اطراف چشم خیلی شایع است. برای مقابله با اشعه ماوراء بنفش می‌توان از عینک‌هایی با آنتی یویی 400 استفاده کرد که هم اشعه uva و uvb را بازتاب می‌دهند.

محصولات مرتبط: عینک آفتابی فریم فلزی

اهمیت استفاده از عینک uv400 چیست؟

تشخیص عینک یووی 400

علاوه بر پوست، چشم هم از اعضای حساس بدن است که اگر در مدت طولانی در مقابل نور خوشید قرار بگیرد دچار آسیب‌های خطرناک و جدی می‌شود. با این که کودکان بیشتر از بزرگ‌ترها در معرض خطر آسیب چشمی ناشی از نور خورشید قرار دارند اما با افزایش سن، عوارض و تاثیر نور خوشید بر چشمان، خودش را بیشتر نشان می‌دهد. تفاوتی ندارد که کودک یا بزرگسال هستید، در هر سنی با استفاده از عینک UV400 می‌توانید از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. اما نکته ای که درمورد خرید عینک آفتابی بچه گانه وجود دارد این است که هیچگاه به جای عینک یو وی ۴۰۰ و یا عینک‌های استاندارد دیگر از عینک دودی اسباب بازی و فریم فیک برای کودکان خود استفاده نکنید.

میزان سطح محافظ یو وی مناسب در عینک دودی

کاربرد عینک uv400

برای این که بتوانید از چشمان خود تا حد زیادی در مقابل اشعه ماوراء بنفش یا یو وی محافظت کنید بهتر است از عینک مناسبی استفاده کنید که تا حد زیادی از چشمان شما در برابر اشعه فرابنفش مراقبت می‌کند. بهترین عینک آفتابی، عینکی است که دارای بالاترین سطح uv باشد و از چشمان بین ۹۹ تا ۱۰۰ درصد در مقابل اشعه‌های مضر UVA  و UVB محافظت کند. پس هرچه عدد یو وی بالاتر باشد، عینک آفتابی بهتر است و عینک دودی که دارای برچسب uv400 است به طور تقریبی تا ۱۰۰٪ از چشم‌ها در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند. عدسی‌هایی که به محافظ uv 400 مجهز هستند می‌توانند طول موج‌هایی تا ۴۰۰ نانومتر را کنترل کنند.

عینک آفتابی خوب و درجه یک به طور کامل و 100% اشعه فرابنفش را بازتاب می‌دهد و مانع از ورود ای اشعه مضر به چشم می‌شود. همچنین این قابلیت را دارد که تا طول موج 400 نانومتر را که از جمله آن اشعه یووی ای و یووی بی است، کامل عبور نداده و مسدود کند. پس عینکی که ۱۰۰٪ اشعه ماوراء بنفش را منعکس کرده و از چشم‌ها محافظت کند یک عینک ایده‌آل و مناسب است.

انواع عینک آفتابی بر اساس مجهز بودن به آنتی یووی

عینک‌های آفتابی براساس تیرگی یا متراکم بودن رنگشان به 5 دسته، تقسیم می‌شود که این کتگوری مخصوصا بر روی عینک‌های آفتابی اورجینال نوشته می‌شود. رده صفر تا چهار به ترتیب روشن‌ترین و تیره‌ترین رنگ عدسی عینک آفتابی است. رده صفر شامل لنزهای شفاف و بسیار سبک است که بیشتر جنبه مد داشته و برای مکان هایی مانند داخل شهر و به صورت روتین و روزمره استفاده می‌شوند. این عینک‌ها حتی در شب هم قابل استفاده هستند چون لنزهای بسیار شفافی دارند و در کتگوری صفر قرار می‌گیرند. عینک‌های کتگوری صفر چون رنگ خیلی روشنی دارند تنها کتگوری محسوب می‌شوند که معمولا محافظ یووی ندارند. عینک‌های این کتگوری رنگشان به اندازه ای روشن است که در مهمانی‌ها یا شب استفاده می‌شود و نیازی به آنتی یووی ندارد چون در موقعیتی استفاده می‌شوند که نور خورشید وجود ندارد.

تست یو وی 400 عینک

کتگوری 1 شامل عینک‌ها با لنزهای کمرنگ می‌شود که برای روزهای ابری و زمستان که خیلی نور خورشید زیاد نیست استفاده می‌شوند. کتگوری 2 هم شامل لنزهای با رنگ متوسط هستند و زمانی که تابش خیره کننده نور خورشید وجود دارد استفاده می‌شوند. عینک‌های کتگوری 2 برای فصل بهار مناسب هستند. کتگوری 3 جزو پرکاربردترین کتگوری‌ها است که شامل لنزهای تیره برای روزهای تابستانی و بهار دارند و می‌توان به طور دائم از آن‌ها استفاده کرد. این عینک ها نرمال ترین لنزها را دارند و 90% از عینک های آفتابی موجود در عینک سازی ها شامل کتگوری 3 هستند. کتگوری 4 هم شامل عینک‌های آفتابی است که استفاده از آن‌ها برای کارهایی مانند رانندگی توصیه نمی‌شود چون خیلی تیره هستند و ایمن نیستند. در واقع عینک کتگوری 4 به دلیل تیرگی زیاد درصد دید راننده را پایین می‌آورد و معمولا برای کوه نوردی و ارتفاعات که اشعه نور خورشید نزدیک تر است یا اسکی و اسنوبرد استفاده می‌شود. این 4 کتگوری برای رنگ عینک آفتابی است که هر کدام از این دسته ها می‌توانند به محافظ یووی 400 مجهز شوند و بیشتر به کارایی عینک آفتابی برای شما بستگی دارد.

محصولات مرتبط: عینک آفتابی گرد

 

چرا از عینک یو وی ۴۰۰ استفاده کنیم؟

عینک آفتابی استاندارد یووی 400

نور مرئی خورشید به میزان ۷۵ تا ۹۰ درصد نور مرئی خورشید که از جو زمین عبور می‌کند و به صورت اشعه UVA و UVB به ما می‌رسد که با استفاده از عینک یو وی ۴۰۰ میزان آسیب چشم‌ها در برابر نور خورشید به حداقل می‌رسد. بعلاوه با زدن عینک uv400 می‌توانید دید بهتری در روزهای آفتابی و گرم تابستان داشته باشید. همچنین با عینک آفتابی مناسب مانند عینک یو وی ۴۰۰ احتمال ابتلا به بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید و غیره تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

این تصور در بین عموم افراد وجود دارد که هر چه رنگ لنز عینک آفتابی، تیره‌تر باشد، محافظت بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش و یووی دارد. در حالی که این تصور اشتباه است و خیلی از لنزهای روشن از لایه محافظت از اشعه ماوراء بنفش برخوردار هستند. این لنزها آنتی یووی 400 دارند و مانع از ورود uvb و uva به چشمان می‌شود. پس تیره بودن لنز باعث نمی‌شود که اشعه یووی جذب آن شود و داخل چشم نرود بلکه عینک‌های آفتابی باید از استاندارد آنتی یووی برخوردار باشند و عدسی‌های آن‌ها anti uv400 را داشته باشد.

نحوه تشخیص عینک یو وی 400 استاندارد

ممکن است برای تشخیص و شناسایی عینک یووی 400 راه‌های مختلفی به گوش شما خورده باشد که تمام آن‌ها درست نیستند. بهترین کار این است که با استفاده از دستگاه‌های موجود در عینک‌سازی و اپتومتری، عبنک uv400 را تست کنید. در عینک سازی با دستگاه یوی سنج که به آن اسپکترومتر یا لنزومتر هم گفته می‌شود برای شما تعیین می‌کنند که یک عینک آفتابی، یووی 400 هست یا نه. اپتومترها با استفاده از اسپکترومتر میزان محافظت عدسی عینک آفتابی را در برابر اشعه مضر آفتاب که همان uv400 است، اندازه‌گیری می‌کنند.

دستگاه‌های استانداردی که اتحادیه عینک‌سازان آن را تایید نموده، معتبر هستند و سایر روش‌ها غیر استاندارد است. در واقع بهترین روش برای سنجش عینک آفتابی uv400 مراجعه به مکان‌هایی است که مجوز فروش عینک را دارند مثل عینک‌سازی‌های معتبر که دارای دستگاه‌های استاندارد هستند و اتحادیه عینک سازان آن را تایید کرده است. به این نکته نیز توجه کنید که بسیاری از عینک‌های موجود در بازار برچسب ماوراء بنفش یا همان برچسب uv400 را دارند. اما وجود این برچسب دلیل بر استاندارد بودن کامل آن نیست و حتما باید تست شود و این عینک‌ها لزوما عینک‌های گرانی در دنیا نیستند بلکه با هزینه کم هم می‌توانید این عینک‌ها را تهیه کنید. رنج قیمتی این عینک‌ها از ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۰ میلیون است که ارزان‌ترین آن هم آنتی یووی است. بنا به دلایلی وقتی عینک آفتابی در کشورهای مختلف تولید می‌شود و علم آن را ندارند عینک‌های خود را به آنتی یووی مجهز نمی‌کنند به همین دلیل بهتر است عینک‌های دودی با دستگاه‌های استاندارد و مورد تایید اتحادیه عینک‌سازان تست شوند.

راه دیگری که برای تشخیص استاندارد بودن عینک آفتابی uv400 وجود دارد، علامت CE روی دسته آن است که علامت استاندارد اروپاست. از آنجا که عینک‌های آفتابی حتما باید استاندارد هر کشوری را دریافت کنند و اداره استاندارد در گمرک آن را تایید کند اگر این علامت را داشته باشد به این معناست که سازمان ایمنی و زیست‌محیطی اروپا آن را تایید نموده است. پس این عینک دارای آنتی یووی است و به طور کامل از چشمان شما در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند. با خرید عینک ریبن آفتابی و خرید عینک آفتابی پلیس از اینجا خیالتان بابت یووی 400 بودن عینک راحت باشد.

عینک یووی 400 چه کاربردی دارد؟

کاربرد عینک دودی یووی 400

هنگام ورزش‌های مختلف می‌توانید از عینک uv 400 استفاده کنید. برای انجام ورزش‌هایی که در محیط باز انجام می‌شود مثل هاکی، تنیس، فوتبال و حتی هنگام تفریحاتی مانند کوه‌نوردی و ماهیگیری، عینک یووی 400 انتخاب مناسبی است. اگر تصمیم گرفته‌اید که یک روز آفتابی به گردش و تفریح بیرون شهر بپردازید، عینک های یووی 400 با محافظت از چشمان‌تان به شما کمک می‌کند تا روز خوبی را با خوشی پشت سر بگذارید. از آنجا که میزان انعکاس نور از برف زیاد است؛ حتی می‌توانید در روزهای برفی بازدن عینک یووی 400 بیشتر از چشمان خود محافظت کنید.

محصولات مرتبط: عینک آفتابی بدون فریم

 

تفاوت عینک یووی 400 با پلاریزه

قابلیت لنزهای عینک پلاریزه با یووی 400 متفاوت است. عینک آفتابی پلاریزه با فیلتر شیمیایی، نورهایی که تا حد زیادی از سطوح صاف مانند برف یا شیشه منعکس می‌شود را حذف می‌کند و به طور موثر از چشمان در مقابل نورهای خیره‌کننده محافظت می‌نماید. این عینک ها امواج نوری که در یک جهت خاص هستند را فیلتر می کند و برای استفاده در فعالیت‌ها و تفریحات بیرون مانند پیاده‌روی، اسکی و رانندگی مناسب هستند. در مقابل، عینک UV400، میزان روشنایی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در واقع عینک یووی 400 با دارا بودن برچسب فیلتر 100 درصدی مانع از رسیدن اشعه‌های مضر به چشمان شما می‌شود.

عینک‌های یو وی 400 دارای یک لایه محافظ هستند که از ورود نورهای فرابنفش خورشید که طول موجی کمتر از 400 نانومتر دارند به چشم‌ها جلوگیری می‌کنند. در نهایت این شما هستید که باید بین عینک پلاریزه و یووی 400، یک مورد را انتخاب کنید. با خرید جدیدترین عینک آفتابی ترند سال از اینجا می‌توانید نسبت به یووی 400 بودن و اورجینال بودن عدسی‌های عینک اطمینان داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آدرس فروشگاه

دفتر مرکزی: تهران، خیابان جمهوری، خیابان نوفل لوشاتو (زیر پل حافظ)، کوچه زرتشتیان، پلاک 15، واحد یک
تلفن: 02166732209 – 02166731571

فروشگاه: تهران – شهرری – میدان شهرری – ابتدای خیابان شهید بیات – پلاک 390  (فروشگاه عینک بینایی)
تلفن: 02155974928

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا