ویژگی های بهترین لنز برای چشم های حساس

بهترین لنز برای چشم های حساس چیست؟

چشم های حساس به طیف گسترده ای از عوامل مختلف از جمله نور شدید، حساسیت به مواد شیمیایی و حتی تغییرات آب و هوایی واکنش نشان می دهند. یکی از کارها مهم در مدیریت و کنترل حساسیت چشمی، انتخاب لنز تماسی مناسب برای محافظت و مراقبت کامل از چشم هاست که بهبود وضعیت چشم های حساس شما را نیز تضمین کند.

علت حساسیت چشم ها چیست؟

علت حساسیت چشم ها

عوامل متعددی باعث حساسیت چشم‌ها می‌شود:

حساسیت به نور: برخی افراد نسبت به نورهای محیطی، به ویژه نور خورشید یا نورهای بسیار روشن، حساسیت دارند. این نورها می تواند باعث تحریک و خارش در چشم شوند و ناراحتی ایجاد کنند.

حساسیت به مواد شیمیایی: مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی بهداشتی، مواد شوینده و حتی مواد شیمیایی موجود در هوا می توانند باعث آلرژی و تحریک چشم شوند. این مواد می توانند از طریق تماس مستقیم با چشم یا از طریق تنفس وارد بدن شوند.

حساسیت به ذرات معلق: ذرات خارجی مانند گرد و غبار، ذرات آلرژی زا، غبار گیاهان و حتی ریزگرد های معلق در هوا می توانند به چشم ها وارد شوند و حساسیت ایجاد کنند و به تدریج باعث مشکلات جدی‌تر شوند.

بیماری های عفونی: عفونت های چشمی مانند کراتیت (التهاب کره چشم)، کانژنکتیویت (التهاب پوشش خارجی چشم) و غیره می توانند باعث افزایش حساسیت و تحریک چشم شوند.

این عوامل می توانند به طور مستقل یا ترکیبی با یکدیگر، باعث ایجاد حساسیت‌های چشمی شوند. درمان و مدیریت حساسیت چشم بستگی به علت اصلی و شدت آن دارد و انتخاب لنز مناسب نیز می تواند در پیشگیری و مدیریت این مشکل موثر باشد.

آیا امکان استفاده از لنز برای چشم حساس وجود دارد ؟

لنز برای چشم حساس

چشم عضوی حساس از بدن است که با ورود کوچک ترین ذره ای به آن احساس ناراحتی در شما ایجاد می کند. با وجود پیشرفت فناوری و شبیه سازی لنزهای تماسی از روی ساختار چشم، این محصول به هرحال یک جسم خارجی به حساب می آید. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که چشم شما حداقل در اولین روزهای استفاده با این جسم خارجی سازگاری نداشته باشد. اما چشم هایی که به خودی خود حساس هستند، توانایی بالایی در واکنش به ورود لنز دارند و برای مدت زمانی زیادی نمی توانند وجود لنز را تحمل کنند و بهتر است مدت زمان کوتاه تری لنز برروی چشم‌های حساس قرار گیرد.

به همین خاطر قبل از خرید لنز باید با چشم پزشک مشورت کرده و تحقیقات کاملی در خصوص تهیه لنز برای چشم‌ های حساس انجام دهید. با این حال مدل هایی از لنز تماسی در بازار وجود دارد که در ساخت آن چالش چشم حساس نیز درنظر گرفته شده است. فقط کافی است که اطلاعات کافی برای شناسایی این لنزها داشته باشید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد لنز چشم می‌توانید مقاله آیا لنز طبی ضرر دارد را مطالعه نمایید.

لنزهای مناسب برای چشم های حساس چیست؟

لنز برای چشم حساس

در زیر چند نمونه از لنزهای مناسب برای چشم های حساس را ذکر کرده ایم:

لنزهای Air Optix Aqua: یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی است که چشم های حساس دارند. این لنزها که لنز Air Optix Aqua هستند، بدون داشتن رسوبات پروتئینی و حفظ رطوبت بالا، مناسب TriComfortبا استفاده از فناوری برای استفاده در طولانی مدت در روز مناسب است.

لنزهای Biofinity: بهترین انتخاب برای افرادی با چشم های حساس هستند، زیرا لنزهای Biofinity  حداکثر راحتی و حداقل تحریک را به چشم تحمیل می کنند. این لنزها رطوبت و اکسیژن را نگه می دارند، به طوری که در شرایط سخت نیز از خشکی چشم جلوگیری می کنند. همچنین، با جلوگیری از تجمع رسوبات پروتئینی، به بهبود مداوم وضعیت چشم ها کمک می کنند.

لنزهای چندکانونی Proclear: این لنزها، لنزهای تماسی ویژه ای هستند که نه تنها برای چشم های حساس بلکه برای چشم های آستیگماتیسم مفید هستند و تجویز می شوند.

لنزهای Acuvue Oasys:این لنزها یکی از بهترین لنزهای تماسی برای کاربرانی هستند که خشکی چشم دارند. ترکیب عالی برای تمیز کردن و محافظت کامل از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش از ویژگی‌های مثبت این لنزهاست. این لنزها از هیدروژل سیلیکون ساخته شده اند و دارای فناواری Hydraclear هستند که به هنگام استفاده اصلا به نظر نمی‌آید که لنز چشم داشته باشید.

فاکتورهای انتخاب لنز برای چشم‌های حساس

حساسیت چشم لنز

هنگام انتخاب لنز مناسب برای چشم‌های حساس، باید به چند فاکتور اساسی توجه کرد که به طور خلاصه می‌توان آن‌ها را توضیح داد.

مواد لنز: مواد استفاده شده در ساخت لنزها بسیار اهمیت دارد، زیرا برخی از مواد ممکن است باعث حساسیت چشم شوند. برای مثال، لنزهای بدون بیسفنل A (BPA) یا مواد دیگری که ممکن است موجب آلرژی شوند، مناسب هستند.

تناسب لنز با چشم: چشم پزشکی که نسخه لنز چشم را می نویسد باید با اندازه گیری دقیق از ابعاد و شکل قرنیه لنز مناسبی به شما تجویز نماید برای مثال منحنی پایه و قطر قرنیه که در نسخه موجود است فرم و اندازه لنز مناسب شما را مشخص می کند. هرچه دقت ارزیابی این اندازه ها دقیق تر و با وسواس بیشتری انجام شود، تناسب لنز با شکل قرنیه بیشتر و عوارض استفاده از آن بسیار کمتر است. افرادی که مستعد خشکی چشم و حساسیت هستند باید این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارند.

فیلتر UV: لنزهایی که دارای فیلتر UV هستند از چشم‌ها در برابر پرتوهای مضر UV-A و UV-B که به چشم‌ها آسیب می‌رسانند، جلوگیری می‌کنند. این فیلترها به عنوان یک لایه محافظ بر روی چشم قرار گرفته و از ورود نورهای مضر به چشم جلوگیری می‌کنند.

نفوذپذیری اکسیژن در لنز: لنزهای تماسی، قرنیه چشم را می پوشانند و در نتیجه راه ورود اکسیژن تا حدودی بسته می شود. در چشم های حساس عدم ورود اکسیژن باعث تشدید عوارض می گردد. به همین دلیل لنزهایی که دارای نفوذپذیری اکسیژن بالایی هستند برای چشم های حساس مناسب ترند.

مقاومت در برابر خش و ضربه: اگر شما در شرایطی کار می‌کنید که ممکن است به لنز شما ضربه وارد شود یا خطراتی مانند خراشیدگی داشته باشید، لنزهای مقاوم به خش و ضربه بهترین انتخاب هستند. این لنزها معمولاً از مواد مقاومی مانند پلی‌کربنات ساخته شده‌اند که قادرند ضربه را جذب و از خراشیدگی جلوگیری کنند.

مقدار محتوای آب لنز: لنزهای تماسی دارای میزان محتوای آب مختلفی هستند که این ویژگی می‌تواند بر ضخامت و ویژگی‌های فیزیکی آنها تأثیر بگذارد. لنزهایی که دارای محتوای آب بیشتر از ۵۰ درصد هستند، ضخیم‌تر و حجیم‌تر و  لنزهایی با محتوای آب کمتر از ۵۰ درصد، نازک‌تر هستند. البته اشتباه است که فکر کنید محتوای آب بیشتر، بهترین انتخاب برای پیشگیری از خشکی چشم است. در واقع، لنزهای با محتوای آب بالا ممکن است خشکی چشم را بدتر کنند، زیرا می‌توانند رطوبت را از چشم دور کنند. بنابراین، لنزهای با محتوای آب کمتر، به خصوص کمتر از ۴۰ درصد، برای افرادی که از خشکی چشم رنج می‌برند، مناسب‌تر هستند. این توضیحات نشان می‌دهند که انتخاب بهترین لنز برای چشم‌های حساس باید با در نظر گرفتن محتوای آب مناسب صورت گیرد، تا از خشکی چشم‌ها جلوگیری شود.

سازگاری با نیازهای شخصی: انتخاب لنز مناسبی که با نیازها و فعالیت‌های روزمره شما همخوانی داشته باشد، اهمیت دارد. مثلاً اگر شما در شرایط نوری شدید کار می‌کنید، لنزهای ضد انعکاس می‌توانند مناسب باشند زیرا از بازتاب نور کاسته و دید را بهبود می‌بخشند. این فاکتورها به طور کلی می‌توانند در انتخاب لنز مناسب برای حفاظت از چشم‌های حساس کمک کنند.

جمع بندی

برای محافظت از چشم‌های خود و در عین حال استفاده از لوازم لازم برای چشم حساس مانند لنز طبی، لنز رنگی و حتی عینک طبی و عینک آفتابی بهتر است به فروشگاه معتبر مراجعه کنید. ما در رای بن امکان خرید انواع لنز تماسی چشم با بهترین قیمت و کیفیت بالا را برای شما فراهم نموده ایم. به دلیل استقبال زیاد مشتریان از سراسر ایران، در حال گسترش محصولات لازم برای چشم هستیم. لنزهایی که در اینجا به فروش می‌رسد برای چشم‌های حساس مناسب است و هر فردی متناسب با نیاز خود می‌تواند لنز تماسی را تهیه و استفاده کند. اگر هنگام استفاده از چشم به سایر مشکلات برخوردید می‌توانید مقاله‌های علت چسبیدن لنز به چشم و علت تکان خوردن لنز رنگی در چشم را مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آدرس فروشگاه

دفتر مرکزی: تهران، خیابان جمهوری، خیابان نوفل لوشاتو (زیر پل حافظ)، کوچه زرتشتیان، پلاک 15، واحد یک
تلفن: 02166732209 – 02166731571

فروشگاه: تهران – شهرری – میدان شهرری – ابتدای خیابان شهید بیات – پلاک 390  (فروشگاه عینک بینایی)
تلفن: 02155974928

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا