بهترین راه شستشوی لنز چشم

نحوه شستشوی لنز چشم | بررسی انواع روش‌های شستشوی لنز چشم

امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از لنز تماسی استفاده کنند؛ چه کسانی که می‌خواهند با استفاده از لنز رنگی، چهره متفاوت داشته باشند و چه کسانی که بخواهند به جای عینک طبی از لنز طبی استفاده کنند تا زیبایی صورتشان حفظ شود. به همین جهت شستشوی لنز اهمیت دارد، در واقع شستشوی لنز چشم یکی از روش‌های مهم و ضروری برای حفظ سلامت چشم است. همۀ کسانی که از لنز استفاده می‌کنند، می‌دانند که شستشوی لنز داخل چشمی با استفاده از روش‌های صحیح می‌تواند از عفونت‌های چشمی پیشگیری کند. در این مقاله، قصد داریم به بررسی نحوه شستشوی لنز چشم بپردازیم و انواع روش‌های آن را به شما آموزش دهیم. مطالعۀ این مقاله به شما کمک می‌کند تا با شستشوی اصولی لنز چشم، از سلامت چشم‌های خود محافظت کنید.

آشنایی با نحوه شستشوی لنز چشم

علائم کثیف شدن لنز چشم

کثیف شدن لنز چشم علائمی دارد و اگر برطرف نشود، عوارض زیادی برای سلامتی شما به دنبال خواهد داشت. هرموقع با یک یا چند مورد از این علائم مواجه شدید، باید به سرعت برای شستشوی لنز داخل چشم اقدام کنید. در ادامه، این علائم را با هم بررسی می‌کنیم. خستگی چشم هنگام استفاده از لنز یکی از نشانه های کثیف شدن لنز است. زمانی که لنز چشم کثیف می‌شود، چشم‌های شما به تلاش بیشتری برای تمرکز و بینایی نیاز دارند. این فشار بیش از حد می‌تواند باعث خستگی و ناراحتی چشم شود و نشان می‌دهد که لنز چشمی شما نیاز به شستشو دارد. تاری دید یکی دیگر از دلایل کثیف شدن لنز چشم است. لنز کثیف می‌تواند وضوح تصویر و بینایی شما را کاهش دهند. تجمع ذرات گرد و غبار و آلودگی‌های محیطی روی لنز چشمی ممکن است در عبور نور از لنز اختلال ایجاد کند و در نتیجه، دید شخص تار یا حتی محو می‌شود. یکی دیگر از علل کثیف شدن لنز چشم، کاهش حساسیت کنتراست است. حساسیت کنتراست یعنی توانایی چشم برای تشخیص سایه‌ها و رنگ‌های مختلف. زمانی که از لنزهای کثیف استفاده می‌‍‌کنید، حساسیت کنتراست کاهش می‌یابد و تمایز اجسام از پس‌زمینه برای بیننده دشوار می‌شود.

یکی دیگر از علائم کثیف شدن لنز چشم، اختلالات بینایی از جمله افزایش حساسیت به تابش خیره‌کننده یا هاله‌های پیرامون نور است. زمانی که سطح لنزهای شما کثیف است، پرتوهای ورودی نور پراکنده می‌شوند و اختلالات بینایی مانند مشاهدۀ هاله‌ای در اطراف منابع نور رخ می‌دهد.

علائم کثیف شدن لنز چشم

آشنایی با روش‌های شستشوی لنز داخل چشم

گفتیم که علائم کثیف شدن لنز چشم کدام است. حالا وقت آن است که به سراغ نحوه شستشوی لنز چشم برویم و انواع روش‌های آن را بررسی کنیم. استفاده از مایع شستشوی لنز یکی از روش‌های شستشوی لنز است. برای استفاده از این روش، ابتدا جعبۀ مخصوص لنز را از مایع شستشوی لنز تازه و تمیز پر کنید. سپس درون هر جای لنز یک قرص آنزیمی بیندازید و تا زمان حل شدن قرص‌ها درون محلول، صبر کنید. پس از اینکه قرص‌ها حل شدند، لنزها را به مدت 15 دقیقه درون محلول قرار دهید. شستشوی لنز با سرم شستشو (سرم نمکی) یک راه دیگر برای شستشوی لنز تماسی است که اگر به مایع شستشوی لنز دسترسی ندارید، می‌توانید از سرم شستشو برای تمیز کردن لنزها استفاده کنید. میزان شستشوی لنز با سرم شستشو باید بسیار کم و فقط در مواقع اورژانسی باشد، چرا که سرم نمکی شستشو نمی‌تواند لنز را کامل ضدعفونی و رسوب‌زدایی کند.

شستشوی لنز چشم با لیزر یک روش دیگر برای تمیز کردن لنز چشم است. شستشوی لنز چشم با لیزر برای کسانی کاربردی است که عمل‌های مربوط به چشم مثل عمل آب مروارید انجام داده‌اند. یعنی لنز روی عدسی چشم آن‌ها کار گذاشته شده است. برای شستشوی لنز چشم عمل شده، پزشک با استفاده از لیزر به شستشوی لنز آب مروارید می‌پردازد که حدود 15 دقیقه زمان می‌برد.

نحوه شستشوی لنزهای سخت

لنز سخت به نوعی از لنز تخصصی چشم گفته می‌شود که عادت کردن بیمار به استفاده از آن‌ها، کمی زمان‌بر و دشوار است. برای شستشوی لنز سخت، ابتدا دست‌ها را بشویید و لنز را کف دست قرار دهید. سپس سرم شستشوی لنز چشمی را کف دست بریزید و به آرامی لنز را با محلول ماساژ دهید. سپس لنز را در محفظۀ مخصوص قرار دهید تا چند ساعت داخل مایع لنز بماند.

انواع روش‌های شستشوی لنز چشمی

بهترین روش شستشوی لنز چشم

بهترین و استانداردترین روش برای شستشوی لنز داخل چشمی و نگهداری از آن، استفاده از محلول لنز یا همان مایع مخصوص لنز است. مایع لنز می‌تواند به خوبی لنز را ضدعفونی و رسوب‌زدایی کند و همچنین پروتئین‌ها و رسوب‌های چربی لنز چشم را از بین ببرد. علاوه بر تمیز کردن لنز، می‌توانید از مایع لنز برای شستشوی محفظۀ لنزهای چشمی هم استفاده کنید. پس از شستشوی دست‌ها، از یک دستمال تمیز و بدون پرز برای تمیز کردن کف جا لنزی استفاده کنید. سپس مقداری مایع لنز در کف جا لنزی بریزید و دور تا دور آن بچرخانید. جا لنزی را برعکس کنید تا محلول کثیف کاملاً خارج شود و آن را برعکس روی یک دستمال بدون پرز و تمیز بگذارید تا کامل خشک شود.

نکاتی که باید درباره نحوه شستشوی لنز چشم بدانید

نکات مهمی در خصوص شستشوی لنز تماسی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید همیشه لنزهای استریل و تمیز داشته باشید. یکی از نکات شستشوی لنز این است که هرگز برای شستشوی لنز و جعبه لنز از آب استفاده نکنید. سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار جعبه لنز را با استفاده از مایع لنز شستشو دهید و ضدعفونی کنید. لنز و جعبه لنز را در محیط‌های مرطوب مثل سرویس بهداشتی و حمام قرار ندهید. حتماً یک بار در روز، لنزهای طبی خود را تمیز و ضدعفونی کنید؛ مگر اینکه از لنزهای یک‌بارمصرف استفاده می‌کنید. توصیه می‌کنیم با پزشک خود دربارۀ بهترین روش شستشوی لنز چشم مشورت کنید و آموزش‌های لازم را دریافت کنید.

نکته دیگر در خصوص شست و شوی لنز طبی، رنگی یا لنز دهب این است که جعبه لنز را حداقل سه ماه یک بار عوض کنید. هنگام خرید محلول شستشوی لنز به کاربرد آن توجه کنید. بعضی از این محلول‌ها فقط برای تمیز کردن لنز، جعبۀ لنز یا پر کردن جعبۀ لنز استفاده می‌شوند. سر بطری محلول را پاکیزه نگه دارید و مراقب باشید که هیچ‌وقت با جایی تماس نداشته باشد.

بهترین روش شستشوی لنز چشمجمع بندی

در این مقاله از سایت ری بن که برندی معتبر در زمینه خرید عینک است، گفتیم که شستشوی منظم و اصولی لنز چشم از اهمیت زیادی برای حفظ وضوح دید و جلوگیری از عفونت‌های چشمی برخوردار است. علائم آلوده شدن لنزهای چشمی را بررسی کردیم و با نحوه شستشوی لنز چشم آشنا شدیم. همچنین بهترین روش شستشوی لنز چشم را معرفی کردیم که همان استفاده از مایع مخصوص لنز است. امیدواریم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد و از محتوای آن استفاده کرده باشید. علائمی مانند خستگی چشم، تاری دید، کاهش حساسیت کنتراست و اختلالات بینایی از مهم‌ترین علائم کثیف شدن لنز چشم هستند که در صورت بروز هر یک از علائم استفاده از مایع مخصوص شستشو و نگهداری لنز، بهترین روش شستن لنز است. توجه کنید که هرگز نباید لنز را با آب بشویید چون این روش نمی‌تواند آلودگی‌های لنز را از بین ببرد و روش استاندارد و مطمئنی نیست. در نهایت توجه کنید که اگر از لنز طبی استفاده می‌کنید، حتماً روزی یک بار آن را تمیز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آدرس فروشگاه

دفتر مرکزی: تهران، خیابان جمهوری، خیابان نوفل لوشاتو (زیر پل حافظ)، کوچه زرتشتیان، پلاک 15، واحد یک
تلفن: 02166732209 – 02166731571

فروشگاه: تهران – شهرری – میدان شهرری – ابتدای خیابان شهید بیات – پلاک 390  (فروشگاه عینک بینایی)
تلفن: 02155974928

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا